Osebno dopolnilno delo

Prihodek iz naslova  osebnega dopolnilnega dela (ODD) ne sme presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v RS v preteklem koledarskem letu. Zadnja znana povprečna mesečna neto plača v RS, ki je objavljena na spletni strani Statističnega urada, je za leto 2016 in znaša 1.030,16. To pomeni, da v polletju koledarskega leta prihodek ne sme presegati 3.090,48 EUR.

Dohodek iz ODD je obdavčen z dohodnino kot dohodek drugega pogodbenega razmerja.

Davčna osnova je posamezen dohodek (znesek iz računa), zmanjšan za normirane stroške v višini 10 % dohodka in za obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih izvajalec ODD plača sam (v primeru opravljanja ODD iz skupine B). Prispevki, ki jih plačajo naročniki za ODD iz skupine A, ne zmanjšujejo davčne osnove.

Poleg 10 % normiranih stroškov izvajalec ODD lahko uveljavlja tudi dejanske stroške prevoza in nočitev v zvezi z opravljanjem dela ali storitev. Ti se priznajo na podlagi dokazil (računov) o tem, da so nastali v povezavi z doseženim dohodkom iz ODD, največ do višine, določene z Uredbo o povračilih stroškov. Dejanske stroške prevoza in nočitve izvajalec ODD uveljavlja v napovedi za odmero akontacije dohodnine(glejte poročanje).

Za namene odmere akontacije davka mora izvajalec ODD vse svoje dosežene dohodke iz naslova ODD, ne glede na to, kdo je naročnik vrednotnice, napovedati pri FURS.

Vir: racunovodja.com

041 / 777 - 775

Zagotovite si najboljši računovodski servis po vaši meri